Archiwum Dziadek do Orzechów i Król Myszy

Dziadek do Orzechów i Król Myszy

baśń muzyczna

Baśń muzyczna dla dzieci i dorosłych, według opowiadania Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna.

Scenariusz, reżyseria, choreografia, ruch sceniczny: Jadwiga Leśniak-Jankowska

Muzyka: Piotr Czajkowski, Robert Schumann, Franz Schubert, Benjamin Godard, Stanisław Moniuszko, Georg Friedrich Händel

Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Waldemar Groń

Scenografia, kostiumy: Grażyna Żubrowska

Choreografia: Marta Mirocka

 

Aktorzy:
Matka Chrzestna, Królowa Mysibaba – Jadwiga Leśniak–Jankowska
Radczyni, Królowa, Chór – Anna Warchał
Radca medyczny, Król, Chór – Maciej Rutkowski
Pani Kanclerz, Gość, Chór – Anna Bugajska
Ochmistrzyni, Anioł, Gość, Chór – Martyna Malcharek

Balet:
Maria, Wróżka Cukrowa – Marta Joanna Baranowska
Dziadek do orzechów, Książe – Antoni Sałaj
Mysi Król, Fryderyk – Tomasz Gandzel
Pokojówka, Kolombina, Śnieżynka, Hiszpanka, Kwiat, Gość – Ewelina Bochenek
Pokojówka, Kolombina, Śnieżynka, Księżniczka Szeherezada, Kwiat, Gość – Katarzyna Domanus
Mysidworka, Śnieżynka, Księżniczka Szeherezada, Kwiat, Gość – Małgorzata Topolska
Mysidworka, Śnieżynka, Chinka, Kwiat, Gość – Ewa Urbanek
Śnieżynka, Chinka, Kwiat, Gość – Agata Mrożek
Śnieżynka, Księżniczka Szeherezada, Kwiat, Gość – Anna Sałaj

Muzycy:
Skrzypce I – Dominika Olszewska
Skrzypce II – Barbara Szpakiewicz
Altówka – Karolina Stasiowska
Wiolonczela – Karolina Kalinowska
Kontrabas – Łukasz Madej
Flet – Ewa Tupik
Klarnet – Andrzej Ruciński

Nakrycia głowy, wykonanie – Ryszard Hodur

PREMIERA W KRAKOWSKIEJ OPERZE KAMERALNEJ

Lubicie baśnie? Jeśli tak, polecam Dziadka do orzechów i Króla Myszy w Krakowskiej Operze Kameralnej. 1 grudnia szłam do teatru przy Miodowej zastanawiając się, co też zobaczę. Jaką postać przybierze umuzyczniona opowieść Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna na niewielkiej a oryginalnej scenie małżeństwa Jankowskich.
To, co zobaczyłam było barwne, żywe, po prostu ciekawe. Jadwiga Leśniak-Jankowska, twórczyni scenariusza i reżyser przedstawienia, opowiadając wiernie baśń Hoffmanna (…) wykorzystała wszelkie możliwe środki sceniczne. Teatr połączyła z baletem (także nowoczesnym), ubarwiła śpiewem solowym i zespołowym oraz sporą dawką muzyki graną przez niewielki zespół pod dyrekcją Waldemara Gronia z wielkim zaangażowaniem (…). W tworzeniu baśniowego świata walnie pomogły jej: autorka pięknych kostiumów Grażyna Żubrowska oraz twórczyni choreografii Marta Mirocka. Ale najważniejsze zadanie ciążyło na wykonawcach, wśród których byli aktorzy związani ze sceną przy Miodowej oraz uczniowie i absolwenci krakowskiej Szkoly Baletowej. To oni wcielali się w coraz to inne postaci, nadawali baśniowej opowieści tempo i lekkość (…). Najbardziej podobali mi się główni bohaterowie czyli pełna wdzięku Marta Joanna Baranowska jako Maria oraz Antoni Sałaj – Dziadek do orzechów i Książę.
Na spektaklu nie znudzą się i opiekunowie młodej widowni. Oni będą mogli cieszyć się dodatkowo dowcipnymi sytuacjami,(…) jak np. barokowa aria grozy zaśpiewana w odpowiedzi na wyrażoną przez króla groźbę śmierci, czy posługiwanie się różnymi językami w królestwie rodziców Pirlipaty. Z pewnością z chęcią powrócą w świat dzieciństwa, bo przecież niezależnie od wieku dziecko tkwi w każdym z nas.

Anna Woźniakowska
Polska Muza
4 grudnia 2013

* * * * * * * *

PRZEPIĘKNY „DZIADEK DO ORZECHÓW” NA DESKACH RCK!

– Kostiumy były ekstra! – zachwycał się Kacper. 7-latek przyszedł na spektakl z mamą i babcią. – Kolejna zabawka pewnie szybko by mi się znudziła, a to był naprawdę fajny prezent na mikołaja! – stwierdziło dziecko z wielką powagą. I prawdą jest, że pod wrażeniem sztuki byli nie tylko najmłodsi.(…) Widowisko zarówno dorosłych, jak i najmłodszą widownię, urzekło baśniowymi kostiumami, wspaniałą muzyką wykonywaną na żywo oraz niezwykłymi, wyrazistymi kreacjami aktorskimi.

http://www.rck.com.pl/n/site/start.html

* * * * * * * *

Dziadek do Orzechów i Król Myszy w Krakowskiej Operze Kameralnej

Spektakl muzyczny na podstawie powieści E.T.A.Hoffmanna Dziadek do Orzechów i Król Myszy w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej to kolejna perełka w repertuarze sceny przy ul. Miodowej. Przedstawienie przenosi widzów ? niezależnie od ich wieku ? w świat dziecięcych marzeń i fantazji, urzeka feerią barw, piękną muzyką wykonywaną na żywo oraz wspaniałymi kreacjami aktorskimi i baletowymi.

Opowieść.

Akcja baśni rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Maria, dziewczynka o wielkim sercu, obdarzona niezwykłą wrażliwością, mądra i zawsze chętna do pomocy, otrzymuje w prezencie gwiazdkowym drewnianą laleczkę ? dziadka do orzechów. Po licznych perypetiach, walce dobra ze złem i wielu przygodach lalka przeistacza się w pięknego księcia z krainy baśni i słodyczy, który zabiera Marię w podróż do swego królestwa.

Spektakl.

Jadwiga Leśniak-Jankowska, autorka scenariusza, ruchu scenicznego, choreografii i reżyser widowiska wyczarowała baśniowe piękno dla publiczności w każdym wieku, począwszy od zgrabnie opowiedzianej baśni Hoffmanna, poprzez świetne zagospodarowanie niełatwej przestrzeni, po wykorzystanie wielu środków inscenizacyjnych. Spektakl jest barwny, dynamiczny, tryska energią i humorem. Znakomitym pomysłem było połączenie teatru dramatycznego z baletem klasycznym oraz tańcem nowoczesnym, muzyki klasycznej z rapem, śpiewu solowego z chóralnym. Muzycy pod batutą Waldemara Gronia pięknie ilustrują akcję sceniczną. Niemałą rolę w tworzeniu tej pięknej baśniowej krainy odegrała autorka imponujących, dopracowanych do najmniejszego detalu kostiumów, Grażyna Żubrowska oraz odpowiedzialna za choreografię Marta Mirocka. Wielkie brawa należą się artystom, którzy stworzyli wspaniałe kreacje. Każdy sprawdził się stuprocentowo w swojej roli, a dzięki subtelności i lekkości, z jakimi wykonywali zadania aktorskie, wokalne czy taneczne spektakl trzymał odpowiednie tempo, tryskał dobrą energią i wywoływał uśmiech na twarzach małych i dużych widzów. Niewątpliwie najmocniejsze wrażenie wywarł Antoni Sałaj w roli Dziadka do Orzechów oraz Księcia. Niezwykle sprawny zarówno tanecznie, jak i aktorsko podbił publiczność wdziękiem i profesjonalizmem.

Rekomendacja.

Tą muzyczno-baletową opowieść polecam wszystkim. Młodszej widowni spodobają się z pewnością kolorowe, bajecznie piękne kostiumy i subtelnie wykonane układy taneczne. Starsi widzowie docenią wplecione w fabułę elementy ironii i satyry, jak na przykład opowieść o Orzechu Krakatuka, czy wokalno-aktorskie umiejętności wykonawców. Całość jest po prostu zgrabnie zrealizowaną baśnią, która zabiera publiczność w podróż do krainy dziecięcej wyobraźni.
– Kolejna zabawka pewnie szybko by mi się znudziła, a to był naprawdę fajny prezent na mikołaja!
– stwierdziło dziecko z wielką powagą. I prawdą jest, że pod wrażeniem sztuki byli nie tylko najmłodsi.(…)
Widowisko zarówno dorosłych, jak i najmłodszą widownię, urzekło baśniowymi kostiumami, wspaniałą muzyką wykonywaną na żywo oraz niezwykłymi, wyrazistymi kreacjami aktorskimi.

nascenie.info