Jadwiga Zechenter

Absolwentka Krakowskiej Szkoły Baletowej, doktor filozofii, adiunkt w Instytucie FIlozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Oksfordzie, Nijmegen i na rzymskim Angelicum.

Współpracę z Krakowską Operą Kameralną rozpoczęła w 2022 roku. Wystąpiła na 55 Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy -Zdroju w operze komicznej „Bastien und Bastienne” W. A Mozarta – rola Colassienne. Można ją również zobaczyć w baśni muzycznej „Mała syrenka” W. Maliszewskiego i J.Ch. Andersena w rolach Dworki Królowej Juraty i Dworki Księcia Wysp Błękitnych.

Autorka książek naukowych, tłumaczka, redaktor naukowy Pism Edyty Stein, autorka artykułów z dziedziny filozofii starożytnej, średniowiecznej, fenomenologii i personalizmu. Współzałożycielka książkowej serii naukowej Edith Stein Studies. Członek Ne cedat Academia zrzeszającego rodziny aresztowanych w ramach nazistowskiej akcji Sonderaktion Krakau. Popularyzatorka idei wykształcenia klasycznego i filozoficznego, twórca autorskiego programu edukacyjnego z filozofii (Filozofia klasyczna dla dzieci) wdrożonego w krakowskich szkołach. Rysownik– jej szkice portretowe ukazują się na okładkach książek amerykańskiego wydawnictwa Rowman&Littlefield. Podejmuje wyprawy rowerowe – na rowerze przemierzyła 2 tys. km w chińskich Himalajach zdobywając 5-tysięczniki, trasę z Gdańska do Krakowa wzdłuż wschodniej granicy Polski, okrążyła Sri Lankę oraz przejechała Jawę i Bali. Sodalitka Sodalicji Królowej Jadwigi.

Na zdjęciu Jadwiga Zechenter w roli Colassienne w operze komicznej „Bastien und Bastienne” W. A Mozarta.