Adrian Janus

Baryton. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Pawła Sobierajskiego.

Na deskach Krakowskiej Opery Kameralnej zadebiutował w sezonie artystycznym 2023/24 rolą Uberta w operze buffa G.B. Pergolesiego „La serva padrona”, w ramach nagrody dla laureata XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu ( nagroda Krakowskiej Opery Kameralnej w postaci zaproszenia do udziału w przedstawieniu operowym).

Od 2021 roku uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów “Akademia Operowa” Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie doskonali swoje umiejętności pod okiem wybitnych artystów: Olgi Pasiecznik, Izabelli Kłosińskiej, Katelan Terrell, Sophii Munoz i Michała Biela.
Debiutował na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu w 2018 roku partią Roberto-Nardo w operze W. A. Mozarta La finta giardiniera. W 2019 roku wykonał partię Zbigniewa w Strasznym Dworze S. Moniuszki podczas 1. Festiwalu im. Wiesława Ochmana w Zawierciu. Kreował partię Uberto w operze G. B. Pergolesiego La serva padrona w Operze Śląskiej. W 2023 roku debiutował na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w roli Commissario w operze G. Pucciniego Madama Butterfly. Był solistą 27.Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu, 26. Festiwalu Gdynia Classica Nova, 13. Letniego Festiwalu Muzycznego w Radziejowicach.
Jest laureatem I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. B. Paprockiego w Bydgoszczy, I nagrody na XXIII Międzynarodowym Konkursie im. I. Godina we Vrablach na Słowacji, I nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Bella Voce w Busku-Zdroju, II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria, a także laureatem XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Nagrody Fundacji Kościuszkowskiej dla wyróżniającego się śpiewaka Akademii Operowej oraz finalistą 13. Klaudia Taev Competition for Young Opera Singers w Parnu w Estonii.

Na zdjęciu Adrian Janus jako Uberto w operze buffa ” La serva padrona ”
G.B. Pergolesiego.