obsada |  recenzje  |  fotografie


Krakowiany, Krakowiany! folklor z klasą w Krakowskiej Operze Kameralnej

Krakowska Opera Kameralna w sezonie 2016/2017 obchodzi jubileusz 25-lecia swojej działalności. W zabytkowych wnętrzach kamienicy przy ulicy Miodowej 15 powstają spektakle, koncerty, widowiska, realizowane przez osoby o bogatym dorobku teatralnym: aktorkę, choreografa, profesora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Jadwigę Leśniak-Jankowską oraz reżysera Wacława Jankowskiego.
Krakowiany, Krakowiany
W dniach 11 i 12 marca br. odbyły się premierowe spektakle muzycznego widowiska Krakowiany, Krakowiany. Scenariusz tego barwnego przedstawienia powstał na podstawie ludowych pieśni Krakowiaków Zachodnich i Wschodnich zaczerpniętych z bogatego (gromadzonego przez lata) zbioru Oskara Kolberga, a także utworów z muzyką Karola Kurpińskiego i Jana Stefaniego z librettem Wojciecha Bogusławskiego oraz Jana Nepomucena Kamińskiego. Grane na żywo pieśni miłosne, weselne, biesiadne, obyczajowe, pasterskie i dożynkowe przedstawione w nowych ? oryginalnych i atrakcyjnych aranżacjach muzycznych ? brzmiały spektakularnie. Z pieczołowitością realizatorzy zadbali o kostiumy oraz scenografię. Było barwnie, ciekawie, czasem nawet zaskakująco (pomysłowe wykorzystanie i animacja lalek przedstawiających młodą parę). Precyzyjnie dopracowany został ruch sceniczny, zadbano także o wydobycie piękna i charakteru krakowskiej gwary.
Wielkie, zasłużone brawa należą się Jadwidze Leśniak-Jankowskiej za przygotowanie scenariusza, reżyserię oraz kompozycję ruchu scenicznego. Dawid Sulej Rudnicki odpowiedzialny za opracowanie muzyczne perfekcyjnie wywiązał się ze swojej roli. Nowe aranżacje folkloru krakowskiego brzmią niezwykle atrakcyjnie i z łatwością wpadają w ucho. Katarzyna Mucha stworzyła pełne uroku i krakowskiej urody kostiumy oraz opracowała projekty lalek krakowskich nowożeńców. Pięknie zaprezentował się zespół wokalno-aktorski w składzie: Anna Bugajska, Izabela Kubrak, Marek Kaczmarczyk, Maciej Rutkowski. Artyści nie tylko bezbłędnie poradzili sobie z niełatwymi utworami krakowskiego folkloru, ale także znakomicie wczuli się w klimat tradycyjnych obrzędów, z lekkością wykonując zadania taneczno-ruchowe.
Orkiestra w składzie: Aleksandra Urban (skrzypce), Ewa Tupik (flet, klarnet), Mariusz Stępień klarnet basowy, saksofon sopranowy), Piotr Gawor (tuba), Grzegorz Fieber (instrumenty perkusyjne), Dawid Sulej Rudnicki (instrumenty klawiszowe, trąbka, cytra guzikowa, melodyka) w strojach z akcentami ludowymi stanowiła integralną część zespołu wykonawców, uczestnicząc aktywnie w akcji scenicznej.
Widowisko muzyczne Krakowiany, Krakowiany zaprezentowane przez Krakowską Operę Kameralną to pozycja, którą zobaczyć powinien każdy ?Krakus?, a zwłaszcza młodzież coraz bardziej oderwana od krakowskich korzeni. Nareszcie powstał też spektakl, który w swojej klasie może być porównywalny z takimi atrakcjami turystycznymi, jak tańce irlandzkie w Dublinie, czy flamenco w Sewilli. Cudzoziemcy przyjeżdżający do Krakowa będą mieli możliwość spędzić niezapomniany wieczór w otoczeniu kolorytu krakowskiej tradycji. Trwające nieco ponad godzinę muzyczne przedstawienie w barwny, atrakcyjny sposób ukazuje piękno krakowskiej tradycji i ludowych obrzędów. Widowisko, w którym wszystkie elementy (muzyczne, plastyczne, choreograficzne) harmonijnie ze sobą współgrają tworzy piękną, efektowną opowieść o ludowych zwyczajach krakowskich, którą ogląda się niczym baśń. Warto wybrać się na Miodową 15. Polecamy!Anna Kańska-Małachowska
www.nascenie.info
13 marzec 2017

* * * * * * * * 


ŚPIEWANE WIECZORY; było zabawnie i wzruszająco

W sobotę 11 marca, w Krakowskiej Operze Kameralnej folkowe widowisko muzyczne zatytułowane Krakowiany, Krakowiany. Jadwiga Leśniak-Jankowska jako autorka scenariusza sięgnęła tym razem do zbiorów Oskara Kolbera i posługując się zamieszczonymi tam tekstami i melodiami ubarwionymi fragmentami Krakowiaków i górali Bogusławskiego-Stefaniego oraz Kurpińskiego stworzyła opowieść o dawnych mieszkańcach podkrakowskich wsi, ich radościach i smutkach, o zalotach, miłości, weselu i zabawie. Jako reżyser i choreografka tę opowieść poprowadziła żywo, z wdziękiem, chwilami z zaskakującymi zwrotami akcji. Czworo młodych wykonawców: Anna Bugajska, Izabela Kubrak, Marek Kaczmarczyk i Maciej Rutkowski śpiewali i tańczyli z zapałem i radością, która udzielała się widzom. Ale największym atutem widowiska, które scenograficznie oprawiła Katarzyna Mucha, okazały się aranżacje ludowych melodii dokonane przez Dawida Suleja Rudnickiego. Przyznam się, że gdy zobaczyłam wchodzących muzyków m.in. z saksofonem, tubą i rozbudowaną perkusją, nieco się stropiłam, ale aranżer tak smacznie, z takim dowcipem połączył współczesne chwilami akompaniamenty z ludowym śpiewanym oryginałem, że całość współgrała wyśmienicie, a sobotni wieczór na scenie przy Miodowej okazał się świetną zabawą.Anna Woźniakowska
www.polskamuza.eu
13 marzec 2017

* * * * * * * *